Ganoderma applanatum

Atlas medicinálních hub

Ganoderma applanatum

Ganoderma applanatum

Ganoderma applanatum, známá také jako Artist’s Conk nebo lesklokorka ploská, je dřevokazná chorošovitá houba z rodu Ganoderma. Roste na kmenech a pařezech listnatých stromů a vytváří tvrdé, ploché, víceleté plodnice.

Ganoderma Artist’s Conk Polysacharidy Dřevokazná houba
Ganoderma applanatum

Rychlý přehled

ParametrHodnota
Český názevLesklokorka ploská
Běžný názevArtist’s Conk, Artist’s Bracket, kreslící choroš
Latinský názevGanoderma applanatum
Anglický názevArtist’s Conk
Čínský názevBian Ling Zhi
Japonský názevKofuki-saru-no-koshikake
Typ houbyDřevokazná chorošovitá houba, víceletá plodnice
Hlavní látkyPolysacharidy, beta-glukany, triterpenoidy, fenolické látky, steroly
Hlavní oblast výzkumuAntioxidační aktivita, imunomodulace, bioaktivní polysacharidy a látky rodu Ganoderma

Taxonomie a názvosloví

ÚroveňZařazení
ŘíšeFungi
OdděleníBasidiomycota
TřídaAgaricomycetes
ŘádPolyporales
ČeleďGanodermataceae / Polyporaceae podle použité databáze
RodGanoderma
DruhGanoderma applanatum
SynonymaBoletus applanatus, Fomes applanatus, Polyporus applanatus, Elfvingia applanata, Ganoderma lipsiense

Jak houbu poznat?

Ganoderma applanatum vytváří tvrdé, ploché až kopytovité plodnice, které mohou na stromě přetrvávat několik let. Horní strana je obvykle šedohnědá až hnědá, často pásovaná a matná. Spodní pórovitá vrstva je světlá a při poškrábání tmavne, což dalo houbě anglický název Artist’s Conk.

ZnakPopis
PlodniceTvrdá, víceletá, plochá až kopytovitá, přisedlá ke dřevu
BarvaŠedohnědá až hnědá horní strana, světlá pórovitá spodní strana
VýskytNa živých i odumřelých listnatých stromech, pařezech a kmenech
Hostitelský strom / substrátČasto buk, javor, bříza, topol a další listnaté dřeviny
PoživatelnostNení běžně jedlá houba; plodnice je tvrdá a dřevnatá

Co je Ganoderma applanatum?

Ganoderma applanatum je příbuzná známější Reishi, ale na rozdíl od lesklokorky lesklé nevytváří typicky lakovaný, červenohnědý povrch. Její vzhled je spíše plochý, mohutný a šedohnědý. V přírodě patří mezi významné dřevokazné houby, které se podílejí na rozkladu dřeva.

Z hlediska funkčních hub je zajímavá především kvůli obsahu polysacharidů, beta-glukanů, triterpenoidů a dalších sekundárních metabolitů. Výzkum se zatím opírá hlavně o laboratorní, preklinické a přehledové práce. Klinických studií přímo na lidech je méně než u známějších druhů rodu Ganoderma.

Hlavní bioaktivní látky

LátkaVýznam
PolysacharidyŠirší skupina látek sledovaná u hub rodu Ganoderma, často spojovaná s imunologickým a funkčním profilem hub.
Beta-glukanyStrukturní polysacharidy buněčné stěny hub, důležité pro hodnocení kvality houbových extraktů.
TriterpenoidySekundární metabolity typické pro rod Ganoderma; u různých druhů se zkoumá jejich biologická aktivita.
Fenolické látkyLátky spojované zejména s antioxidační aktivitou.
SterolyPřirozené složky hub, které se vyskytují i u dalších druhů rodu Ganoderma.

Klíčové látky podrobně

Polysacharidy

Patří mezi hlavní sledované látky u medicinálních hub a tvoří důležitou část jejich funkčního profilu.

Triterpenoidy

Rod Ganoderma je známý obsahem triterpenoidních látek, které jsou předmětem laboratorního výzkumu.

Beta-glukany

Patří mezi nejdůležitější polysacharidy medicinálních hub a často se sledují u kvalitních extraktů.

Historie a tradiční využití

Ganoderma applanatum má dlouhou historii pozorování v přírodě a v některých oblastech Asie byla řazena mezi houby využívané v tradičních systémech. V anglicky mluvícím prostředí je známá jako Artist’s Conk, protože spodní pórovitá vrstva po mechanickém narušení tmavne a umožňuje do plodnice kreslit.

Tradiční použití nelze automaticky zaměňovat s klinicky potvrzeným účinkem. Pro moderní využití je důležitá především kvalita extraktu, přesná identifikace druhu, použitá část houby a laboratorní kontrola.

Co říká věda?

Výzkum Ganoderma applanatum se soustředí hlavně na chemické složení, polysacharidy, antioxidační aktivitu, imunomodulační působení a další biologické vlastnosti. Dostupná literatura naznačuje zajímavý potenciál, ale většina důkazů zatím nepochází z rozsáhlých klinických studií na lidech.

OblastSíla důkazůPoznámka
Polysacharidy a beta-glukany★★★★☆Dobře popsaná skupina látek u medicinálních hub a rodu Ganoderma.
Antioxidační aktivita★★★☆☆Podporována laboratorními a experimentálními studiemi.
Imunomodulace★★★☆☆Zkoumá se hlavně v preklinickém a experimentálním výzkumu.
Klinické studie na lidech★☆☆☆☆U tohoto konkrétního druhu jsou lidská klinická data omezená.
Tato stránka má informační charakter. Medicinální houby nejsou náhradou lékařské péče, diagnostiky ani léčby.

Klíčové studie a odborné zdroje

Přehledové studie

RokNázev / témaZdroj
2024The Artist’s Conk Medicinal Mushroom Ganoderma applanatum: mykologické, mykochemické a farmakologické hodnotyPubMed
2023Chemické složení a bioaktivita vybraných druhů rodu GanodermaDiversity / MDPI

Klinické studie

RokTémaZdroj
—U Ganoderma applanatum jsou dostupná klinická data na lidech omezená. Většina výzkumu se týká laboratorních, preklinických nebo přehledových prací.PubMed review

Laboratorní a preklinický výzkum

RokTémaZdroj
2018Antioxidační vlastnosti Ganoderma applanatum v experimentálním modeluPubMed
2016Imunomodulační efekt vodného extraktu Artist’s Conk v experimentálním modeluPubMed

Srovnání s jinými medicinálními houbami

HoubaHlavní směrImunitaEnergieMozekStres
Ganoderma applanatumPolysacharidy, antioxidanty, imunomodulace★★★★☆★☆☆☆☆★★☆☆☆★★☆☆☆
ReishiStres, spánek, imunita★★★★☆★☆☆☆☆★★☆☆☆★★★★★
HericiumMozek, nervová soustava★★☆☆☆★★☆☆☆★★★★★★★☆☆☆
CordycepsEnergie, výkon, vitalita★★★☆☆★★★★★★★☆☆☆★★☆☆☆
ChagaAntioxidanty, metabolismus★★★☆☆★★☆☆☆★☆☆☆☆★★☆☆☆

Související houby v atlasu

Bezpečnost a užívání

Ganoderma applanatum není běžná jedlá houba. Plodnice je tvrdá, dřevnatá a v doplňcích stravy by dávalo smysl pracovat pouze s jasně identifikovanou a kontrolovanou surovinou. U podobných hub je důležité rozlišovat prášek z plodnice, extrakt, poměr extrakce a standardizaci na sledované látky.

Kdy se poradit s lékařem

  • těhotenství a kojení,
  • autoimunitní onemocnění,
  • užívání imunosupresiv,
  • užívání léků na ředění krve,
  • diabetes a léky ovlivňující hladinu glukózy,
  • současná onkologická léčba,
  • vážné chronické onemocnění.
U doplňků stravy je důležité sledovat původ suroviny, použitou část houby, typ extraktu, obsah beta-glukanů a laboratorní kontrolu.

Časté otázky

Co je Ganoderma applanatum?

Ganoderma applanatum je dřevokazná chorošovitá houba z rodu Ganoderma. V češtině je známá jako lesklokorka ploská a v angličtině jako Artist’s Conk.

Jaký je její latinský název?

Latinský název je Ganoderma applanatum. V odborné literatuře se mohou objevovat i historická synonyma, například Fomes applanatus nebo Polyporus applanatus.

Jaké látky obsahuje?

Mezi hlavní sledované látky patří polysacharidy, beta-glukany, triterpenoidy, fenolické látky a steroly.

Na co se tradičně používá?

V některých tradičních systémech byla řazena mezi houby s funkčním využitím. Moderní texty by ale měly rozlišovat tradiční použití od klinicky ověřeného účinku.

Existují klinické studie na lidech?

U Ganoderma applanatum je lidských klinických studií zatím málo. Výzkum se opírá hlavně o přehledové, laboratorní a preklinické práce.

Jak poznat kvalitní extrakt?

Důležité je uvádět druh houby, použitou část, typ extraktu, standardizaci, obsah beta-glukanů a laboratorní testy.

Reference

  1. MycoBank: Ganoderma applanatum
  2. GBIF: Ganoderma applanatum taxonomy
  3. The Artist’s Conk Medicinal Mushroom Ganoderma applanatum — PubMed
  4. Antioxidant Properties of Ganoderma applanatum — PubMed
  5. Immunomodulation Effect of Aqueous Extract of Artist’s Conk — PubMed
  6. Chemical Composition and Bioactivity Studies of Ganoderma Species

Metadata článku

PoložkaHodnota
AutorRedakce Reishi.cz
Odborná revizeAktualizováno podle dostupné odborné literatury PubMed, PMC, MycoBank, GBIF a odborných review článků
Poslední aktualizace9. 6. 2026
Latinský názevGanoderma applanatum
ZařazeníAtlas medicinálních hub
Doba čtení12 minut
Citované studie a zdroje6
Primární témataGanoderma applanatum, Artist’s Conk, lesklokorka ploská, polysacharidy, beta-glukany, medicinální houby

Související články